Ознака: Могила

Вести

Голема полициска акција во Могила – еве што запленила полицијата

Во село Могила се пронајдени 24.826 килограми тутун тип „Вирџинија“, како и шест ниви со насади од овој тип тутун, во акцијата што ја спровеле вчера и завчера СВР Битола […]

Вести

До 13 часот во Могила одзивот 32,7 проценти, во Новаци 48,5 отсто

Граѓаните од општините Могила и Новаци кои избираат кандидати за пратеници од ИЕ4 непречено го остваруваат своето право на глас и избор на пратеници во Собранието на Република Македонија.Од ОИК-Могила […]

Вести

Отворени се сите избирачки места во Могила и Новаци

Граѓаните од општините Могила и Новаци кои избираат кандидати за пратеници од Изборната единица 4 утрово точно во 7 часот почнаа да го остваруваат своето демократско право на глас.Претседателот на […]

Вести

Цветан Трипуновски на средби со жителите на Могила

Продолжуваат интензивните комуникации на ВМРО-ДПМНЕ со земјоделците. Денеска Цветан Трипуновски беше на средби во повеќе населени места во регионот на Могила, во Добрушево, Трновци и Ивањевци.На сите средби и во […]

Вести

Груевски најави проширување на хидросистемот Стрежево

Во општина Могила се предвидува во наредните 4 години да се обезбеди вода од хидросистемот Стрежево за 7 населени места од пелагониско- за Могила, за Кукуречани, за Крклино, за Трн, […]

Локална самоуправа

Камперите на Могила презадоволни од организацијата и од добрата забава

Четвртиот фестивалски ден започна со традиционалната утринска чорба за камперите во Могилата на непобедените, која им ја послужи градоначалникот Марјан Ристески.Секоја година Могилата на непобедените изобилува со многу љубители кои […]