Ознака: мозочен удар

Занимливости

Вистинита приказна: „Доживеав мозочен удар на 26 години. Кога ме пуштија од болница, не знаев…“

Приказната на авторот Џонас Кофлер е вистинита, потресна и ќе ве замисли, а ако сте доволно храбри ќе ви ги отвори и очите. Кофлер како млад ја добил работата од […]

Занимливости

Дете доживеа мозочен удар бидејќи играл видео игри еден месец без пауза

Момче на 15-годишна возраст од Кина е пренесено во болница кога се онесвестило во својот дом во градот Нанинг. Тој наводно доживеал мозочен удар по играњето видео игри цел месец, […]

Живот

Намирници кои помагаат во спречувањето мозочен удар

Постојат многу фактори кои може да предизвикаат мозочен удар, а еден од нив е погрешната исхрана. Доколку ја смените исхраната и започнете да внесувате намирници со помалку масти, може да […]

Живот

Вегетаријанците и веганите имаат поголем ризик од мозочен удар

Вегетаријански и вегански начин на исхрана намалува ризик од срцеви заболувања, но носи поголем ризик од мозочен удар, покажала голема студија објави Би-Би-Си. Студијата објавена во Бритиш медикал џурнал испитувала […]

Живот

Пијалаците кои ги пиете секој ден го зголемуваат ризикот од срцеви и мозочни удари и деменција

Пијалакот како што е диеталната кока кола може да изгледа здрав, но експертите прикажале што можат да направат само две лименки од овој пијалок со вашето тело. За вистинските љубители […]

Живот

Тригодишно девојче добило мозочен удар на своето прво летување

Тригодишно девојче се бори за сопствениот живот откако доживеало мозочен удар на семејното летување во Португалија. Холи Алкок од Стафорд заедно со нејзината мајка, татко и помалиот брат за прв […]

Сцена

Познат српски пејач имаше мозочен удар – се бори за живот!

Пејачот Миодраг Мики Јевремовиќ (75) е во критична состојба откако доживеа мозочен удар.Пејачот се наоѓа во Клиничкиот Центар во Србија, а неговата состојба и понатаму е критична. – Пејачот во […]