Ознака: Молдавија

Вести

НАЈСИРОМАШНАТА ЕВРОПСКА ЗЕМЈА ВО СРАМОТ НА ПУТИН: Замрзнаа, а зимата само што почна! Руските шпиони прават пустош

Од почетокот на руската инвазија на Украина, на удар е и Молдавија, најсиромашната европска земја. Енергетско-политичката криза доведе до зголемени тензии во Придњестровската Молдавска Република, дел од територијата на Молдавија […]

Вести

И Молдавија ги затвори границите поради КОРОНА ВИРУСОТ

Молдавија привремено ќе ги затвори границите и ќе ги прекине сите меѓународни летови од 17 март во обид да го запре ширењето на коронавирусот, изјави денеска премиерот Јон Чику, јави […]