Ознака: морбили

Вести

Невакцинирани деца нема да бидат примени во градинка ниту кога епидемијата на морбили ќе заврши

Децата кои не се вакцинирани, нема да се примаат во градинка дури и да заврши епидемијата на морбили. При уписот, родителите мора да приложат уреден вакцинален картон. Доколку во него […]

Живот

Заради морбили затворено хируршкото одделение во болницата во Струга

Епидемијата на морбили не само што не стивнува туку почна и да ги затвора болниците во државава. Во хируршкото одделение во Општата болница Струга се заболени 16 насто од вработените, […]

Вести

Прогласена епидемија на мали сипаници на територијата на цела држава

Комисијата за заразни болести донесе заклучок да биде прогласена епидемија на мали сипаници на територија на целата држава, изјави денеска доктор Владимир Микиќ од Институтот за јавно здравје. Посочи дека […]

Вести

24 заболени од морбили во Струга, меѓу нив 6 се бебиња

Во епидемиолошката служба при подрачната единца на Центарот за јавно здравје во Струга се регистрирани 24 лица заболени од морбили. Раководителот на епидемилошката служба Добриевое Кузманоски информира дека меѓу заболените […]

Вести

Седум новозаболени од морбили, во животозагрозувачка состојба пациент на Инфективна клиника

Седум новозаболени од морбили се регистрирани во текот на вчерашниот ден од кои еден е хоспитализиран. Станува збор за 24-годишна пациентка од Куманово, мајка на заболено лежечко дете за која […]

Вести

Не можат сами да дишат: Тројца заболени од морбили во многу тешка состојба

Еден возрасен, седуммесечно бебе и едногодишно дете, кои се заболени од морбили, се наоѓаат во многу тешка здравствена состојба. Тие не можат ниту самостојно да дишат, бидејќи вирусот ги нападнал […]

Вести

Бебињата наместо на една година ќе се вакцинираат со МРП на 6 месеци

Сите родители кои имаат деца со наполнети 6 месеци, а живеат на територијата на Град Скопје, од денеска треба да се јават во најблискиот вакцинален пункт за да ги вакцинираат […]

Живот

Од морбили почина шестмесечно бебе

На Клиниката за инфективни болести утрово почина шестмесечно бебе заболено од морбили, изјави денес министерот за здравство, Венко Филипче. Според неговата изјава бебето имало компликација на белите дробови и не […]

Живот

Уште шест нови случаи со морбили

Само вчера се регистрирани шест нови пациенти со морбили (мали сипаници). На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби се хоспитализирани 20 пациенти, меѓу нив и едномесечно бебе со Даунов […]

Вести

Деветнаесетгодишен пациент со морбили е во потешка состојба

Во текот на вчерашниот ден на Клиниката за инфективни и фебрилни состојби примен е 19 годишен пациент, префрлен од Клиниката за детски болести, кој добил морбили и е во потешка […]

Вести

Четворица нови заболени од морбили, три од нив се невакцинирани деца

Уште четири нови случаи заразени со мали сипаници денеска беа примени во Килиниката за инфективни болести, пациентите не биле вакцинирани со вакцината МРП. -Од новопримените деца на Инфективна клиника, едното […]