Ознака: МПЦ

Вести

Велигден пречекан со празни цркви

Велигден пречекан со празни цркви. „Христос Воскресе, Христос Воскресе, Христос Воскресе, Навистина Воскресе, Честит и вечен да ни е Велигден“, рече Господин, Господин Стефан, Архиепископ Охридски и Македонски. Звукот на […]

Вести

Денеска е Св. Григориј Богослов, според календар на МПЦ

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 25 јануари. Денеска е Св. Григориј Богослов. Во Црквата името Богослов го носат само три личности: Јован, апостолот и евангелист, Симеон, наречен […]

Избор на уредникот

Јавен повик да се организира сеправославна литија во Скопје

ЈАВЕН ПОВИК! По повод се зачестените содомски средби и соблазни од содомитите во Скопје, верниот народ православен членови на светата МПЦ-ОА бара од Светиот Синод при МПЦ-ОА да организира сеправославна […]

Вести

Ниту БПЦ, ниту СПЦ не може да биде мајка црква на МПЦ

Мајка црква ние не можеме да ја сметаме Бугарската православна црква во историски контекст на нештата, ниту Српската православна црква пак во контекст н нештата, ниту било кој црква согласно […]

Вести

БПЦ дипломатски, но категорично ја одби МПЦ

Радан Канев, потпретседател на партијата Демократи за силна Бугарија, не е одушевен од пораките од вчерашното заседание на Синодот на Бугарска православна црква (БПЦ) околу Македонска православна црква – Охридска […]

Вести

БПЦ го доби старателството врз МПЦ – ОА

Светиот синод на Бугарската православна црква на денешната седница одлучи да се ангажира и застапува пред  помесните православни цркви за востановување на канонскиот статус на Македонската православна црква.– Светиот Синод […]

Вести

Денеска е Св. апостол Филип – Наутро изговорете ја оваа молитва за исполнување на желби

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 11 октомври. Денеска е Св. апостол Филип.Свети апостол Филип потекнуваше од Кесарија Палестинска. Беше женет и имаше четири ќерки. Кога светите апостоли ги […]

Вести

Дали Заев и МПЦ разговараа за легализација на хомосексуалните бракови и за спорот со СПЦ?

Претставници на Македонската православа црква (МПЦ) Денеска остварија средба со премиерот Зоран Заев и министри од новата влада на која побарале од Владата поддршка за решавање на проблемите.Како што беше […]

Вести

Уште едно соросово перо, негаторот на МПЦ почна да работи во Владата

Новинарот Зоран Бојаровски кој на македонската јавност и е познат поради негирањето на Македонската Православна Црква, денес на својот Фејсбук профил објави дека започнал со работа во Владата на Република […]

Вести

Дамовски: МПЦ и МАНУ да се произнесат и да ни се приклучат на протестите

Дамовски: МПЦ и МАНУ да се произнесат и да ни се приклучат на протестите.Повик до сите граѓани за зачувување на унитарноста и суверенитетот на Република Македонија, но и повик до […]

Вести

МПЦ- ОА повикува на зачување на унитарноста на државата и уставната позиција на македонскиот јазик

Светиот архиерејски синод на Македонската православна црква-Охридска архиепископија изразува голема загриженост за актуелната ситуација во која се наоѓа македонското општество и повикува на меѓусебно почитување, проштевање, помирување и одговорност.САС на […]