Ознака: мраз

Занимливости

Издржал во кутија со мраз 2,5 часа, и постави нов светски рекорд

Австриецот Јозеф Коберл постави нов светски рекорд, издржа во кутија полна со мраз повеќе од 2,5 часа. Коберт во кутијата издржа 2 часа, 30 минути и 57 секунди. Неговиот претходен […]

Вести

Рекордно топење на Гренланд, мразот се губи седум пати побрзо отколку во ’90

Топењето на мразот на Гренланд лани повторно се зголеми и го урна претходниот рекорд за 15 отсто, предупредуваат научниците. Според новата анализа, нивото на распаѓање е „невидено“, врз основа на […]

Вести

На Арктикот исчезнаа санти мраз стари 5.000 години

Нови сателитски слики од НАСА покажаа дека две големи санти мраз во канадскиот залив на Сент Патрик целосно исчезнале. Поголемата имала површина од 3 квадратни милји, а помалата 1,1 милја […]

Живот

Топењето на вечниот мраз на Арктикот може да ослободи стари смртоносни вируси

Научниците предупредуваат на вознемирувачки појави на Арктикот. Во последните две недели температурите во Сибир достигнале рекордни 38 Целзиусови степени поради невидениот топлотен бран, а истовремено избиле и големи пожари, испуштајќи […]

Занимливости

Цела населба се претворила во замрзнато кралство

Снежната бура која неодамна го погоди западен Њујорк создала глетка од бајките на езерото Ири. Температурата се спуштила под нулата, а силните ветрови ги кревале брановите на езерото. Водата прскала […]

Вести

Мразот на Гренланд годинава може да се топи побрзо, предупредуваат климатолозите

Топлиот бран со кој се соочува Европа се заканува да го забрза топењето на мразот на Гренланд, што оваа година почна порано од вообичаено, предупредија климатолозите. Светската метеоролошка организација соопшти […]

Вести

Невообичаено: Се истопија две милијарди тони мраз за 24 часа

Вкупното топење мраз во саботата се проценува на две милијарди тони односно два кубни километри леден покривач, јави Си-Ен-Ен. Иако Гренланд е најголем остров на светот со големи количини мраз, […]

Живот

Решение за проблемите кои ги имате секое утро: Како да ја одмрзнете шофершајбната

Една од најлошите работи во студените зимски месеци е чекањето да се одмрзне шофершајбната. Ако ја вклучите вентилацијата на одмрзнување, тоа може да потрае некое време и исто така да […]