Ознака: навики

Живот

Пет причини зошто уште денеска треба да започнете со консумирање на оваа комбинација

Познато е дека сувото овошје и јаткастите плодови како оревот, лешникот, бадемите, кикириките и ф’стаците содржат хранливи материи.Тие содржат голема доза на протеини, витамини, минерали и диететски влакна. Сувото овошје […]

Живот

Ова се трите здрави навики кои ќе ви го продолжат животот за 7 години

Новото истражување се занимавало со здравиот начин на живот, а за прв пат, научниците поврзале три здрави навики – непушење, одржување на нормална тежина и умерена консумација на алкохол – […]

Живот

Здрави утрински навики со кои треба да започне денот

Без разлика на времето на будење, постојат здрави навики што вреди да се воспостават, за поголема продуктивност и поздрав стил на живеење.Пиење вода – по 8-часовниот сон (во идеалниот случај), […]

Живот

Доколку сакате да ослабнете не ги правете овие работи

Тренинзите со висок интензитет кои вклучуваат кратко и интензивно трчање или возење на велосипед прават срцето да чука многу побрзо отколку на тренинг со помал интензитет.Некои од овие програми ветуваат […]

Живот

Шест навики кои се штетни за стапалата

Стапалата се важен дел од човечкото тело, иако на нив некако не посветуваме доволно внимание.Проблемите поврзани со стапалата може да укажуваат на разни здравствени проблеми, па затоа треба правилно да се […]

Занимливости

Најстарите жени на светот ги откриваат своите тајни на долговечноста

Која е тајната на долгиот и среќен живот? Зависи од тоа кого прашувате.Од врски и пријателства до навики во исхраната, сите го бараме најдобриот начин како подолго да останеме здрави. […]

Живот

Навики со кои ќе ја подобрите Вашата самодоверба

Доколку се чувствувате несигурно во сопствената кожа и немате храброст за донесување на многу важни животни одлуки, Ви претставуваме список на навики со помош на кои ќе ја подобрите Вашата […]