Ознака: Нагасаки

Вести

Бомбата на Северна Кореја е петпати посила од онаа фрлена врз Нагасаки

Хидрогенската бомба што денеска ја тестираше Северна Кореја е петпати помоќна од онаа фрлена врз Нагасаки на 9 август 1945 година кога загинаа 74.000 луѓе, објави Би-Би-Си.Северна Кореја потврди по […]

Вести

Хирошима се сеќава: 71-годишнина од атомската бомба

Денеска се набележува 71-годишнината откако јапонскиот град Хирошима беше целосно уништен по нападот од САД со нуклеарно оружје.На 6 август 1945 година, американскиот бомбардер Енола Геј ја пушти смртоносната бомба, […]