Ознака: награда

Издвојуваме

ФАРМАЦЕВТСКИОТ ГИГАНТ ГИ НАГРАДИ ВРАБОТЕНИТЕ СО 25.000 ДЕНАРИ: АЛКАЛОИД ДОНИРАШЕ И 1,2 МИЛИОНИ ЕВРА КОН ЗАЕДНИЦАТА ГОДИНАВА

Производите на „Алкалоид“ се дел од секојдневието на милиони луѓе во земјите каде што компанијата има воспоставено свои деловни операции. Секој производ што го носи логото на „Алкалоид“ е синоним […]

Скопје

Награда почесен црн појас 1 дан од Џудо федерацијата на Македонија за јапонската амбасадорка Кеико Ханеда

Џудо федерацијата на Македонија на јапонската амбасадорка Нејзината Екселенција Кеико Ханеда и додели Награда почесен црн појас 1 дан. Признанието се доделува за 4 годишната посветеност на амбасадорката за развивање […]

Дестинации

Виена наградува: Билет за култура ако не користите автомобил

Градот Виена денска претстави мобилна апликација со чија помош жителите кои користат градски превоз, велосипед или одење пеш да добијат бесплатен билет за музеј или за претстава. Благодарение на системот […]

Вести

Била на одмор со сопругот, па исчезнала: Се нуди награда од 10.000 евра за нејзино пронаоѓање

Словенката Алма Новљан исчезнала на хрватскиот остров Мљет каде била на одмор со нејзиниот сопруг. Последен пат била видена на 26-ти јуни од кога и се губи секаква трага. Дента […]

Македонија

Врачена државната награда „Св.Климент Охридски“ за 2018 година

Во Собранието на Република Македонија во чест на празникот „Свети Климент Охридски“ денес беше врачена истоимената државната награда за 2018 година. Годинешни добитници се просветните работници Кимет Агаи и Аднан […]

Сцена

Миа Колучи со солзи во очите откако сопругот доби ѕвезда во Холивуд

Мајкл Бубле доби своја ѕвезда во Холивуд. 43-годишниот канадски пејач беше почестен со 2.650-тата по ред ѕвезда на Патеката на славните.На церемонијата, Бубле ја доби поддршката од сопругата Луисана Лопилато, […]

Култура Македонија

Отворен фестивалот „Киненова“

Во киното „Милениум“ синоќа свечено беше отворено третото издание на фестивалот на дебитантски филм „Киненова“, каде се прикажа македонската премиера на дебитантскиот игран филм „Ругање со Христос“ по сценарио и […]

Занимливости

Во оваа земја добивате по 50.000 долари од државата и тоа неколку пати во животот

Во Саудиска Арабија во неколку наврати, баш пред масовните демонстрации против тамошните власти, се случи нешто што луѓето ги одврати од улиците. Саудискиот крал одлучи на секој граѓанин да му […]