Ознака: надеж

Вести

Вакцините единствена надеж за враќање во нормала, први количини во земјава можно и пред февруари

Скоро 6000 дози од вакцината анти Ковид-19, од фармацевскиот производител Фајзер, се очекува да пристигна во Северна Македонија, во феврунаари. Вкупниот број на вакцини против коронавирусит, како што најавија од […]

Вести

Верниците ги празнуваат Свети маченички Вера, Надеж, Љубов и мајка им Софија

Православние верници денеска ги празнуваат светите маченички Вера, Надеж и Љубов и мајка им Софија. Светици кои се многу почитувани кај нашиот народ. На овој ден се празнува споменот на […]

Вести

За Љубовта, Верата и Надежта, запалете свеќа и помолете се

Денеска е Св. маченички Вера, Надеж и Љубов и мајка им Софија.Во својот богослужбен циклус, Црквата на овој ден се сеќава на животот и мачеништвото на четири римјанки Вера, Надеж, Љубов […]

Вести

СЈО остана без кредибилитет, СДСМ ја изгуби последната надеж да се добере до власт

Илија Димовски жестоко се обрати до колегите од СДСМ на Комисијата за политички систем во Собранието на Република Македонија со цел да го спречи сценариото на пратениците на СДСМ кои […]

Занимливости

Приказна за 4-ТЕ СВЕЌИ: Одвојте МИНУТА и прочитајте – Нема да зажалите!

Во една просторија четири свеќи гореле полека. Било тишина и можел да се чуе нивниот разговор.Првата свеќа рекла: „Јас сум МИР – луѓето не успеваат да ме сочуваат, нема потреба […]