Ознака: налепници

Живот

Откријте како правилно да ги прочитате налепниците на овошјето или зеленчукот

Обично на бананите, но често и на другите овошки и зеленчуци, налепниците на кората се нешто што повеќето луѓе дури и не го забележуваат и инстинктивно го одлепуваат пред јадење. […]

Занимливости

Одличен трик за брзо и лесно вадење на налепниците од стаклените тегли и шишиња

Откако ќе го потрошите тоа што било сместено во теглата или шишето, тргнете ги некаде каде што нема да ви сметаат сè додека не се соберат неколку – доволно за […]

Живот

ВНИМАВАЈТЕ КОГА КУПУВАТЕ ОВОШЈЕ: Што значат броевите на лепенките на бананите, портокалите, јаболката?

Кога купувате свежо овошје, посебно банани, јаболка, портокали и мандарини кои на себе имаат лепенки, посебно внимание обрнете на броевите кои се наоѓаат на нив. Ако се состојат од четири […]

Вести

Еве ги критериумите кои ќе се употребуваат за налепниците на возилата!

Техничките служби, во јавноста познати како служби за хомологација, ќе ги доделуваат еколошките налепници за возилата врз основа на документите и годината на производство, а не со мерење на издувните […]

Фото

Утринско изненадување: Девојката баш го обожува овој Бојан!

Кога сопственикот на овој автомобил станал наутро, имал што да види на паркингот пред својата зграда.На Фејсбук страница беше објавена фотографија од автомобил кој својот сопственик го дочека залепен со […]

Вести

„Не ја признаваме МК“: Еве што лепат Грците на автомобилите на нашите туристи

Во Грција регистарската ознака МК не ја признаваме, пишува на налепницата залепена на едно кумановско возило, кое било паркирано не едно од многуте туристички гратчиња кај јужниот сосед.На сите веќе […]

Живот

Дали знаете ШТО значат НАЛЕПНИЦИТЕ на овошјето и зеленчукот?

Секое увозно овошје и зеленчук мора да има налепница, а кодовите на нив, откриваат на кој начин се произведени намирниците. Така имате подобри информации за производите кои ги купувате.Увезеното овошје […]