Ознака: наочари

Занимливости

Кинезите измислија наочари кои ви ја покажуваат температурата на луѓето околу вас

Нов кинески стартап нуди производ во борбата против Ковид-19 што изгледа како да е изваден од научнофантастичен филм – очила кои може да ја мерат температурата на сѐ околу вас. […]

Занимливости

Дали сте ги забележале овие броеви на рамката од вашите очила? Сите мислат дека не се битни, но во нив се кријат важни информации

Дали некогаш сте ги забележале овие бројки на рамката од вашите очила? Не се случајно ставени таму, но малку луѓе го знаат тоа. Дали сте ги забележале овие броеви на […]

Занимливости

Најважните работи што треба да ги понесете на вашите патувања

Секое патување е посебнa приказна за себе. Доживување, кое останува врежано во нашата свест со години и години. Секоја нова авантура е пропратена со пакување на ранецот или куферот. Во […]

Живот

Не треба да ги носите со години: Очилата за сонце имаат рок на траење

Научници од бразилскиот Универзитет на Сао Паоло открија дека очилата за сонце имаат рок на траење. Имено, како што стои во написот, поради сончевото влијание, очилата, поточно стаклото го губи […]

Нега и убавина

Супер трик за отстранување на трагите од очилата на носот

Очилата за сонце претставуваат еден од најважните аксесоари кои ги носиме скоро секој ден, а она што многу дами ужасно ги иритира се траговите во коренот на носот кои изгледаат […]

Живот

Луѓето кои носат очила се навистина попаметни од останатите?

Луѓето кои носат очила, на прв поглед изгледаат како да се попаметни од другите, а според научниците, се чини дека тука има нешто повеќе отколку само впечаток. Експертите од Универзитетот […]

Мода

Нов тренд на Карлеуша: Очила во облик на срце се апсолутен хит во светот

До неодамна резервирани само за маскембали, сега се носат секој ден, а во понудата ги имаат многу модни куќи. Нам најмногу ни се допаѓаат оние од брендовите на Gucciи Chloé, […]