Ознака: напади

Црна хроника

Што се случува во Скопје? „Врие“ од кражби и физички напади на јавни места

Што се случува во Скопје? Ова е прашањето кое граѓаните си го поставуваат, поради секојдневните напади и кражби кои се случуваат во главниот град. Полициските билтени „вријат“ со вакви случки. […]

Вести

Дали нашите деца се безбедни? За два дена физички нападнати тројца малолетници

Прашањето „Колку ни се безбедни децата“, логично се поставува меѓу родителите. Полициските билтени секојдневно се полни со информации за нападнати и претепани деца, во Скопје и другите градови. На 22.03.2019 […]

Вести

Се огласи и Трамп: Крвавиот концерт во Лас Вегас е најсмртоносниот напад во историјата на САД

Најмалку 50 луѓе загинаа, а над двесте се повредени во нападот извршен денеска на музички фестивал во Лас Вегас, изјави шерифот на градот, Џозеф Ломбардо.Полицијата во Лас Вегас соопшти дека […]

Вести

Нов напад на ИД: 28 лица загинаа во џамија

Во напад на шиитска џамија во областа Каир Хана во  Кабул загинаа 28 лица, а осуммина се повредени.Одговорноста за нападот ја презеде екстремистичката група Исламска држава. Борците на ИД извршија […]

Вести

Шпанската полиција ги соопшти имињата на осомничените за нападите во Барселона и Камбрилс

Шпанската полиција синоќа ги соопшти имињата на осомничените Мароканци за нападите изведени во Барселона и Камбрилс, во кои 14 лица го загубија животот и повеќе од 100 беа повредени.Каталонската регионална […]

Вести

Бројот на повредените во нападите во Шпанија достигна 126 лица

Бројот на повредените во терористичките напади извршени вчера во Барселона и Камбрилс достигна 126 лица, а 17 од нив се наоѓаат во критична состојба, соопшти каталонската агенција за цивилна заштита […]

Вести

Едно лице загина а 10 други се повредени при напад пред џамија во Лондон

Едно лице загина, а 10 други се повредени, кога  маж со комби синоќа по полноќ влета во група верници кои излегувале од џамијата во лондонската населба Фајнсбури Парк, соопшти полицијата.Едно […]

Вести

Двајца загинати во џихадистички напад во Мали

Две лица загинаа синоќа при џихадистички напад во туристичката населба Кангаба, во близина на главниот град на Мали, Бамако.Малиските командоси ги ослободија дванаесетмината заложници што беа задржани од страна на џихадистите, а четворица […]