Ознака: наредба

Занимливости

Им наредиле на жените дека мора да носат високи потпетици на работа, а потоа настанал хаос

Носењето потпетици во јапонските фирми е наредба за сите работници, а сега тие се спротиставуваат на тие прописи. Дали во Јапонија жените се дискриминирани? Според правилата тие мора да носат […]

Вести

Наредба: Без предупредување да се соборуваат сите хеликоптери кои ќе се кренат во воздух без одобрение

Началникот на безбедносните сили на турскиот мегалополис Истанбул издал наредба да се соборуваат хеликоптери, а во градот во текот на ноќта кон понеделникот се распоредени дополнителни 1.800 припадници на специјалната […]