Ознака: народни верувања

Издвојуваме Контроверзни фајлови

Вампирите и нивните метафори во балканските простори

Верувањата во вампирите датираат од најстарите времиња, па затоа не можe сосема јасно да се утврди нивната првобитна просторно-временска распространетост и форма. Но тоа не е случај со точно определената […]

Занимливости

Народни верувања: Штрк на куќа е мир, петел пред врата значи гости

Секое животно во народното верување има свое значење. Освен црната мачка, бувот и штркот кои носат принови, еве неколку народни верувања кои можеби не сте ги знаеле. Кога на патот […]

Занимливости

Стари народни верувања: Што не смеете да правите во петок?

Петок  е ден за кој  е поврзано  можеби најголемото  верување, поготово  што  долго  се сметало  за „баксузно“.Во петок  никако  не смеете да се чешлате бидејќи  се верува дека од тоа […]

Занимливости

Денеска е Преподобен Ефтимиј Велики, ова никако не смеете да го правите!

Денеска е Преподобен Ефтимиј Велики, ова никако не смеете да го правитеСвети Ефтимиј потекнуваше од ерменскиот град Мелитин. Се роди во 377 година. Како син измолен од Бога од родители кои […]

Занимливости

Народни верувања: Што ќе се случи ако оставите неиспиен пијалок на гости или ако девојка му подари часовник на момче!

Од секогаш се верувало  дека некои појави можат да ги  предвидат  случките кои  следуваат. Постои голем број на непишани правила кои се однесуваат на работите кои  можат да донесат несреќа […]

Живот

Омажи се во среда во Септември: Ова е најповолен ден за свадба, а дознајте кој е најлошиот!

Венчавката е една од најважните денови  во шивотите на луѓето. Не е само  важно  за кого ќе склопите брак, туку и  кога. Еве што велат  народните верувања.Многу  луѓе денес на […]

Занимливости

Денес е Св. Илија: Не заборавајте дека денес треба да јадете МЕД!

Свети Илија или Илија Громовник како што е познат помеѓу народот секогаш се паѓа на ист датум во најсушниот и најтоплиот дел од годината.Се верува дека токму Илија е тој […]