Ознака: НАСА

Занимливости

Сателитот на NASA снимил вонземјански брод 10 пати поголем од планетата Земја?

Таен објект забележала Соларната и хелиосферна опсерваторија (SOHO) заедно со Европската вселенска агенција. Oh nice the first confirmed alien stricture is a Borg Cube Welp, we're boned pic.twitter.com/TnSvBsSEiB — Ty […]

Занимливости

Џиновски астероид широк 4 околу километри и класифициран како „потенцијално опасен“ од НАСА треба денеска да помине на 3,9 милиони милји од Земјата

Џиновски астероид широк 4 околу километри и класифициран како „потенцијално опасен“ од НАСА треба денеска да помине на 3,9 милиони милји од Земјата Астероидот класифициран како „потенцијално опасен“ од НАСА […]

Издвојуваме

НАСА го одбира теренското возило за Месечината

НАСА објави дека е во потрага по план, концепт и конструктор за теренско возило што ќе биде испратено на Месечината. „Вселенската агенција е во потрага по концепт за роботски движечки […]

Занимливости

Наса: Поради топлото време се намалила озонската дупка

Озонската обвивка околу планетата Земја е помала од кога било, но тоа се должи на невообичаено топлото време, а не на подобрување на еколошките параметри, откриваат од НАСА. Како што […]

Занимливости

Првата жена ќе отпатува на Месечината до 2024 година

Претставникот на Американската вселенска организација (НАСА) Џим Брајденстин најави дека до 2024 година ќе биде испратена првата жена на Месечината во знак на славење на женското лидерство. Брајденстин учествувајќи на […]

Занимливости

НАСА го истражува првото злосторство во вселената

НАСА ги истражува тврдењата дека астронаутката Ен Меклејн пристапила кон банкарската сметка на својата поранешна партнерка од Меѓународната вселенска станица. Ова можеби е првиот извештај за злосторство направено во вселената. […]

Живот

НАСА објави снимки од нов огромен глечер на Антарктикот

Парче мраз сo површинa oд oкoлу 220 километри квадратни, пред еден месец се одвои од глечерот Пајн Ајланд на Антарктикот, соопшти НАСА објавувајќи фотографија направена при движење над огромната ледена […]

Технологија

НАСА е спремна да ви плати повеќе од 13 илјади евра за вашата мрзеливост

Американската вселенска агенција распишала најнов оглас за работа во кој се бара личност која толку го обожува својот кревет, што никогаш не би излегла од него. Всушност, не никогаш – […]

Балкан

НАСА објави сателитски снимки од грчките пожари

Американската Национална аеронаутичка и вселенска администрација (НАСА) објави сателитски снимки од пожарите во околината на грчкиот главен град Атина, во кои загинаа над 80 лица, а околу 180 беа повредени. […]

Занимливости

НАСА пронајде докази дека на Марс постои живот

Кјуриосити Роверот на НАСА пронајде органска материја на Марс. Станува збор за откритие кое би можело да докаже дека на Марс веќе постоел живот. Молекулите навестуваат интригантна можност дека Марс […]

Занимливости

На 21 август Сонцето целосно ќе исчезне, погледнете за што се работи!

За помалку од месец дена, на 21 август, Сонцето ќе исчезне, но само ширум Соединетите Американски Држави.Од Орегон до Јужна Каролина, жителите ќе имаат чувство како да паднала ноќ среде […]