Ознака: НАСА

Балкан

НАСА објави сателитски снимки од грчките пожари

Американската Национална аеронаутичка и вселенска администрација (НАСА) објави сателитски снимки од пожарите во околината на грчкиот главен град Атина, во кои загинаа над 80 лица, а околу 180 беа повредени. […]

Занимливости

НАСА пронајде докази дека на Марс постои живот

Кјуриосити Роверот на НАСА пронајде органска материја на Марс. Станува збор за откритие кое би можело да докаже дека на Марс веќе постоел живот. Молекулите навестуваат интригантна можност дека Марс […]

Занимливости

На 21 август Сонцето целосно ќе исчезне, погледнете за што се работи!

За помалку од месец дена, на 21 август, Сонцето ќе исчезне, но само ширум Соединетите Американски Држави.Од Орегон до Јужна Каролина, жителите ќе имаат чувство како да паднала ноќ среде […]

Занимливости

Паника во САД: НАСА тренира за потенцијално справување со удар на астероид во Земјата!

Американската вселенска агенција и повеќи агенциии за безбедност во САД, спроведоа тренинг за акција при евентуален удар на астероид.Во хипотетичка ситуација, научниците се проверуваат какви штети би нанел вселенски објект […]

Занимливости

Научниците открија планета на која врне дожд од рубини и сафири

Планетата на која што буквално врнат рубини и сафири е пронајдена на оддалеченост од 1000 светлосни години од нашата планета Земја.Оваа планета – гасен џин каде што една година трае […]

Контроверзни фајлови

Сонда на НАСА праќа пораки на непознат јазик!

Вселенската сонда „Војаџер 2“, во текот на својот пат некое време испраќала податоци на потполно неразбирлив јазик.НАСА ни после шест години не ја знае точната причина за тоа, но сигурни […]