Ознака: НАСА

Фото

Фотографија направена од вселената точно на полноќ на новогодишната ноќ

Без разлика дали сте дел од оние кои се тотално опседнати со новогодишната еуфорија или пак не уживате во празничното расположение, мора да признаете дека новогодишната ноќ е една од […]

Вести

НАСА издаде соопштение за заканата од астероид

НАСА објави нови податоци за астероидот кој претставуваше потенцијална закана за земјата, а судирот според  предходно објавените информации требаше да се случи во 2040-та година, пренесува CNN. НАСА објави нови […]

Технологија

(Видео) Снимка од Земјата каква што не сте ја виделе

Најновата снимка од Земјата ноќе од вселената ја покажува целата нејзина убавина на досега невиден начин.  Снимката ја направи сателитот Suomi NPP, со помош на нов вид на инфрацрвен сензор […]

Технологија

Научниците на НАСА објавија фотографии од планетата Супер Јупитер

Иако досега се откриени стотици планети кои кружат околу друга ѕвезда, па и поголем број ѕвездени системи со повеќе планети, само мал број од нив се директно снимени. Таков е […]