Ознака: насилство

Вести

НЕФИ УСЕИНИ И БРАТ МУ ПУШТЕНИ ОД ПРИТВОР, ПРИФАТЕНА ИМ Е ГАРАНЦИЈА ОД 850.000 ЕВРА

Охридскиот бизнисмен и градски советник од редовите на ДУИ – Нефи Усеини, и неговиот брат Ибро, од вчера доцна попладне се на слобода. Од Основниот суд во Охрид за „Телма“ официјално потврдиле дека браќата […]

Црна хроника

Од полицијата се бараат „тепачите“ од „Тикток“ кои претепаа момче и го објавија видеото на социјалните мрежи

Од полицијата се бараат „тепачите“ од „Тикток“ кои претепаа момче и го објавија видеото на социјалните мрежи Министерството за внатрешни работи ги бара тепачите од видеото од социјалната мрежа „Тикток“ […]

Вести

Полицијата со возила туркаше демонстранти во Њујорк (видео)

Полицијата со возила туркаше демонстранти во Њујорк (видео) Ескалира состојбата со протестите во САД. Во протести зад кои се гледа сериозна организација и политичка афилијација, САД и администрацијата на Трамп […]

Живот

Реалната слика за домашното насилство: 10 најголеми заблуди

Реалната слика за домашното насилство: 10 најголеми заблуди Светот наголемо зборува за домашното насилство откако во јавност се појави снимка во која јасно се гледа како познатиот рагбист Реј Рајс ја […]

Вести

Нов облик на семејно насилство – деца напаѓаат родители!

Зголемените тензии во домовите натераа деца да ги напаѓаат своите родители за време на забраната за движење поради коронавирусот во Велика Британија, предупреди Вера Берд од повереник за жртви за […]

Живот

Како да им се помогне на жртвите на семејно насилство во карантин?

Светот се повеќе се повлекува во своите домови, обидувајќи се да го спречи ширењето на новиот коронавирус, но што ако најголемата опасност живее со вас? Тоа е сценарио со кое […]

Фото Црна хроника

Саше Ивановски Политико со видливи повреди на лицето

Од фогографијата која што сам си ја објави на својот фејс профил Политико, може да се види дека има повреди на лицето. Од што настанале допрва ќе утврдува полицијата. Ивановски […]