Ознака: наставници

Вести

Почнува обуката: Наставниците учат како да ги применат новите наставни програми

Министерството за образование и наука денеска ќе организира обука наменета за обучувачите кои треба да ги подготват наставниците како да ги применуваат новите наставни програми за прво и четврто одделение, […]

Вести

Уште тројца наставници позитивни на Ковид-19, родителите прашуваат: Зошто децата не се во изолација?

Родител, чие дете учи во ОУ „Димитар Миладинов“, прашува – зошто децата не се во изолација? Вели дека децата в четврток и петок имале час со наставникот, кој пак в […]

Вести

Нејасен успехот на учебната година: „Наставниците со хронични болести да останат дома“

Одложувањето на учебната година, кратењето на часовите и измената на школскиот календар иако се надвор од законските одредби, не ја алармираат потребата од законски измени иако не дели еден месец […]

Вести

СОНК со предупредувачки штрајк за повисоки плати

Синдикатот за образование, наука и култура-СОНК денеска организира предупредувачки штрајк во сите основни и средни училишта , бидејќи со Министерството за образование не е постигнат договор покачувањето на платите на […]

Економија Македонија

Платите на наставниците ќе се зголемат од септември

Во рамките на 150-тата седница, вчера Владата ја разгледа и усвои информацијата за зголемување на платите во основното, средното и високото образование за пет проценти почнувајќи од исплата за септември 2019 […]

Занимливости

Флорида: Наставниците ќе можат да носат оружје во училница

Законодавната власт на Флорида одобри закон кој ќе им дозволува на наставниците да носат пиштол во училниците, како мерка за спречување ситуации како што беше смртоносниот оружен напад во средно […]

Вести

Заев најави дека ќе брка професори и наставници од работа

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев во своето гостување во емисијата 24 Отворено на Телевизија 24 најави дека ќе брка професори и наставници од работа.Заев изјави дека не требало […]