Ознака: нацисти

Занимливости Историја

Во Црно море пронајден бродот „Ерменија“, потопен 1941 година од нацистите

Во Црно море пронајден бродот „Ерменија“, потопен 1941 година од нацистите Местото на кое е потопен бродот „Ерменија“, кого 1941 година го нападна германската авијација, се наоѓа 15 милји од […]

Занимливости

Германија ја укинува забраната за нацистички симболи во компјутерските игри

Хитлеровите мустаќи биле дигитално отстранети во германската верзија на “Wolfenstein II: The New Colossus.” Компјутерските и видео игри со нацистички симболи, како што е свастиката, сега може да се продадаваат […]

Живот

Страшна исповед на „девојчето со цвеќе“ на Хитлер: Нацистите се расправаа кој да оди со мене во кревет!

Жена од мал американски град разоткрива дел од својата мрачна историја од времето на нацистичка Германија.За девојчињата од нацистичка Германија најголема чест била да добијат задача на фирерот да му […]

Занимливости

Откриена е тајна нацистичка метеоролошка станица на Арктикот

Руски научници откриле остатоци од тајна метеоролошка станица, создадена од нацистите во Втората светска војна. Станицата, чие име може да се преведе како „ловец на богатство“ или „богатство на ловците“ […]