Ознака: најдолг мост

Вести Свет

Кина го отвори најдолгиот морски мост во светот

Кинескиот претседател Си Џинпинг денес официјално го отвори најдолгиот мост во светот, колосален проект што ги поврзува Хонгконг, Макао и континентална Кина. Мостот е долг 55 килеометри, а неговата изградба чинеше […]