Ознака: најзагадена

Македонија

Извештајот на Европска агенција за животна средина покажа дека Македонија е најзагадена земја во Европа

Како што објави „Еуроњуз“ направениот извештај од страна на Европската агенција за животна средина покажува дека Македонија се наоѓа на врвот на листата на најзагадени земји во Европа. „Македонија е рангирана […]

Живот

И официјално, Македонија со најзагаден воздух во Европа

Европа го запали црвениот аларм и препорача  дека е крајно време да се прогласи „црвена тревога“, односно да се преземат сите можни мерки за санирање на состојбата. Тоа посебно би […]