Ознака: најмоќен компјутер

Технологија

Кинезите го прават најмоќниот компјутер во светот

Кинеските научници развиваат супер моќен компјутер, кој ќе може да обработи квантион (билион билиони)  операции во секунда.Компјутерот веќе е именуван како Тианхе- 3, а неговото доаѓање на маргините на 19. […]