Ознака: на Македонија

Вести Македонија

Мило Ѓукановиќ во официјална посета на Македонија

Претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ денеска и утре престојува во официјална посета на  Македонија. Како што соопшти владината прес-служба, по пристигнувањето на Ѓукановиќ на Меѓународниот аеродром Скопје, претседателот на […]

Македонија

Чешкиот парламент гласаше “ЗА“ прием на Македонија во НАТО

Парламентот на Република Чешка денеска го ратификуваше Протоколот за членство на Македонија во НАТО. На седницата присуствуваше и претседателот на македонската Влада, Зоран Заев. Земјите-членки на НАТО на 6 февруари […]

Балкан Вести

Грчкиот Парламент го ратификуваше Протоколот за членство на Македонија во НАТО

Парламентот на Грција синоќа по речиси 11 часа расправа, со 153 гласа „за“, 140 „против“ и 1 воздржан, го ратификуваше Протоколот за членство на Македонија во НАТО, јави дописничката на […]

Македонија

Потпишан Протоколот за членството на Македонија во Алијансата

Амбасадорите на 29 земји членки на Северно-атлантската алијанса денеска во седиштето на организацијата го потпишаа Протоколот за членството на Македонија во НАТО. На церемонијата во седиштето на Алијансата, во Брисел, […]

Македонија

Потпишување на Протоколот за членство на Македонија во НАТО

Следете го во живо потпишувањето на Протоколот за членство на Македонија во НАТО Дваесет и деветте земји членки на Северно-атлантската алијанса денеска во седиштето на организацијата ќе го потпишат Протоколот […]

Македонија

И овчарот од Пухче, Марјан Трајчев поднел кандидатура за претседател на Македонија

Овчарoт од селото Пухче, Марјан Трајчев на Фејсбук поднел кандидатура за претседател на Македедонија. – Јас поднесов кандидатура за Претседател на Македонија и мислев дека ќе водам лавовска битка со професорката […]

Вести Свет

Германската влада даде согласност за прием на Македонија во НАТО

Владата на Германија даде согласност за прием на Македонија во НАТО и ќе се залага процесот да биде завршен брзо, пренесува “Дојче Веле“. “Свртниците за приклучување на Република Северна Македонија […]

Балкан Вести

Зекири кандидат на власта за консензуален претседател, објавуваат албански медиуми

Поранешниот новинар и потпретседател на СДСМ , Мухамед Зекири е кандидатот на власта за претседател на Македонија, објавуваат албанските медиуми. Зекири во март ќе наполни 40 години со што ќе […]

Вести Македонија

Словенечкиот шеф на дипломатија Миро Церар во посета на Македонија

На покана на министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денес во официјална посета на Република Македонија ќе престојува потпретседателот на Владата и министер за надворешни работи на Република Словенија, Миро […]

Балкан Вести

Грчка “Нова демократија“ нема да го прифати Преспанскиот договор

Андонис Самарас, поранешен грчки премиер, сега пратеник на опозициската “Нова демократија“, истакна дека со Преспанскиот договор, Грција за првпат го признава идентитетот на македонскиот народ. Самарас додаде дека неговата партија […]