Ознака: на новото име

Македонија

Сергеј Баздникин му ја предаде на Заев нотата за прифаќање на новото име на нашата земја

Премиерот Зоран Заев вчера вечер го прими амбасадорот на Руската Федерација во нашата земја Сергеј Баздникин соопшти владината прес-служба. Амбасадорот Баздникин на премиерот Заев му врачи копија од нотата на […]

Македонија

Прирачник за медиуми за употреба на новото име на државава

Министерството за надворешни работи на својата веб страница објави прирачник за медиумите за употреба на новото име, Република Северна Македонија, согласно Договорот од Преспа. Официјалното име, како што се наведува […]

Македонија

Почнува примената на новото име „Република Северна Македонија“

По ратификацијата на Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО од страна на грчкиот Парламент, следува спроведувањето на мерките и активностите што ги најави македонската Влада за извршување на обврските […]