Ознака: на преговорите

Македонија

Франција и Холандија се противат на почеток на преговорите со Албанија и Северна Македонија

“Повеќе земји-членки на ЕУ го одбиваат почетокот на преговори со Албанија и Северна Македонија“, пишува денес австрискиот весник “Пресе“, пренесе “Дојче Веле“. Со оглед на тоа што за почетокот на […]

Свет

Могерини: Северна Македонија и Албанија го сработија своето, сега ЕУ треба да го исполни својот дел

На денешната прес-конференција по објавување на извештаите за напредок на земјите од Западен Балкан, шефицата за надворешна политика на ЕУ, Федерика Могерини истакна дека Северна Македонија и Албанија се подготвени […]