Ознака: на преговори

Македонија

Премиерот Заев би заменил две Нобелови награди за отпочнување на преговори на Европскиот Совет

Во интервју за белгискиот весник “Ле Соар“ премиерот Заев уште еднаш ги повика земјите членки на ЕУ да преземат одговорност и да испорачаат датум за преговори. Доколку не се додели датумот […]

Свет

За Северна Македонија ЕК ќе предложи подготвителната фаза на преговори

Кон крајот на мај Европската комисија ќе го претстави годишниот извештај за напредокот на земјите во процесот на проширувањето. Еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан изјави дека Комисијата […]