Ознака: на претседателот

Македонија

Џафери во Службен весник објави два закона без потпис на претседателот

Претседателот на Собранието, Талат Џафери ги оствари најавите – само неколку дена по усвојувањето на уставните амандмани одлучи да ги испрати и Преспанскиот договор и Законот за јазиците за објава […]

Македонија

Законот за јазици наредната недела ќе се објави во Службен весник

Заменик-премиерот за европски прашања Бујар Османи, екскузивно за телевизија “Алсат-м“ ја потврди информацијата дека една година по усвојувањето во Собранието, конечно се очекува Законот за употреба на јазиците да стапи на […]

Живот

Коледарчињата тропнаа на вратата на претседателот Иванов

Во пресрет на големиот христијански празник Божиќ домот на претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денес  го посетија децата од Центарот за едукација на македонски фолклор „МИТЕВИ“ од Скопје, […]