Ознака: на Република Македонија

Македонија

Иванов го поздрави потпишувањето на Протоколот за влез во Алијансата

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов го поздравува потпишувањето на пристапниот Протокол за членство на земјата во НАТО. Како што соопшти неговиот Кабинет, Иванов “секогаш се залагал за остварување на […]

Македонија

“Македонија – Блокира„ денес ќе поднесе кандидатура за кандидат за претседател на Република Македонија

“Македонија – Блокира„ денес, четврток, 31 јануари 2019 во 17:30 часот во архивата на ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе кандидатура за кандидат за претседател на Република Македонија до Конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ.

Македонија

Јавен повик на професорите – Гордана Силјановска кандидат за претседател на Македонија

Јавен повик со барање јавноста да застане зад кандидатурата на универзитетската професорка Гордана Силјановска-Давкова за претседателка на Република Македонија упатија триесетина македонски професори. Како што велат тие, потребно е да се […]

Македонија

И денес протести пред Собранието против уставните измени

И  покрај студното време и снегот група граѓани и денес излегоа на протест пред Собранието на Република Македонија против уставните измени. Тие велат дека протестот е за одбрана на македонското […]

Македонија

Kaракамишева ја објави тужбата против Владата на Република Македонија

Професорката Татјана Каракамишева повика на што поголема масовност во тужбата против Владата на Република Македонија поради геноцидното кршење на личните и неприкосновени права на Македонците во Макдонија и низ светот. […]

Живот

8-ми декември е неработен ден

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на Р.Македонија („Службен весник на РМ„ бр.21/98 и 18/07), 8 декември 2018 година (сабота), „Св. Климент Охридски”, […]

Вести Македонија

Доделување на наградата „11 Октомври“

Денес во македонското Собрание ќе биде доделена државната награда „11 Октомври“ за 2018 година. Добитници на наградата се проф. д-р Драги Михајловски, преведувач и писател, Ристо Лазаров, писател и новинар, […]