Ознака: на Уставот

Македонија

Изгласан четвртиот амандман на Уставот

Со 66 гласа „за“, 7 „против“, а 3 “воздржани“ Собранието на Република Македонија попладнево го утврди и четвртиот Нацрт-амандман на Уставот, кој се однесува на грижата на државата за иселениците. Покрај […]

Вести Македонија

Денес на седница на Комисијата за уставни прашања четвртиот амандман на Уставот

Откако претходните неколку дена во Собранието, на комисиската расправа поминаа трите нацрт-амандмани кои Владата пред околу една седмица ги достави до Собранието денес продолжува расправата на чиј дневен ред е […]

Македонија

Денес продолжува расправата за вториот нацрт-амандман на Уставот

Комисијата за уставни прашања вчера го усвои Првиот нацрт-амандман за промена на Уставот со десет гласови „за“ и пет против, со кој се предлага замена на зборот Република Македонија со […]

Македонија

Охридскиот рамковен договор влегува во Преамбулата на Уставот, а АСНОМ излегува

По двете средби на независната парламентарна група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата со премиерот Зоран Заев, Владата соопшти дека барањата ќе бидат вметнати во нацрт-амандманите што произлегуваат од Преспанскиот договор. Заев […]

Македонија

АСНОМ ќе се брише од Преамбулата на Уставот, потврди министерката Дескоска

Дека АСНОМ ќе се брише од Преамбулата на Уставот на Република Македонија, и дека во истата ќе се цитираат само одредени Одлуки потврди министерката за правда, Рената Тренеска Дескоска. Иако претходно […]