Ознака: небо

Занимливости

Необична појава на небото над „татковината на Дедо Мраз“

Атле Сталесен, новинар од финскиот весник „Баренц Обзервер”, деновиве бил сведок на необична појава во Лапонија, позната уште како „татковината на Дедо Мраз“.Сталесен со свои пријатели бил на излет на […]

Занимливости

Овој викенд на небото ќе има вистински спектакл

Интензивната светлина на месечината ќе го засени набљудувањето на Персеиди.Август е месец кој за астрономите е обележан со исчекување на метеорскиот рој Персеиди. Секоја година има различен интензитет, а годинава […]

Видео

НЕВЕРОЈАТНА ПОЈАВА на небото над Мајами!

Работниците на аеродромот биле во шок, кога на ноќното небо забележале нешто што потсетува на огромен НЛО.Неверојатната снимка, која настанала на аеродром во Мајами, прикажува чуден феномен на небото. Иако […]

Занимливости

СПЕКТАКУЛАРНИ ОБЛАЦИ го воодушевија светот!

Небото на Вилњус, во петокот беше преполно со ниски облаци, кои креирсс спекатакуларна глетка над главниот град на Литванија.Облаците аркус, се густа формација, која се појавува ниско на хоризонтот. Станува […]

Занимливости

Зошто ноќе кога милијарди ѕвезди светат, небото е темно?

Сте се запрашале ли зошто ноќе кога милијарди ѕвезди светат, небото е темно? Ако мислевте дека одговорот е „бидејќи сонцето ноќе не свети“, не, тоа не е точниот одговор. Ако […]