Ознака: невработеност

Балкан

Пандемијата го зголеми бројот на невработени во Црна Гора

Од воведувањето мерки за борба против епидемијата на коронавирус на 15 март годинава, невработеноста во Црна Гора е зголемена за 20,99 проценти, односно 7.446 лица останаа без работа.На денот на […]

Вести

Невработеност во ЕУ е три пати пониска од Македонија

Невработеноста во земјава е три пати повисока од европскиот просек. Процентот на невработени во Македонија е 17, 8 , а според последниот извештај на Еуростат во земјите членки на Унијата […]

Живот

Како невработеноста влијае врз нашето здравје?

Невработеноста не е ограничена само на финансиите, оваа состојба, исто така, влијае на менталното и физичкото здравје на луѓето. Недостатокот на самодоверба, ниска самодоверба и депресија се меѓу најважните психолошки […]

Вести

Македонија шеста во светот според стапката на невработеност

Според „Голд брокер“, Македонија во моментов го дели шестото место со Ангола во светот според стапката на невработеност. Недостижен на врвот е Конго со 46 отсто, втора е Босна и […]

Вести

Младите бараат работа, а Заев им ветува воздух

Ветениот живот за младите изгледа ќе остане само уште едно од многуте лажни и неисполнети ветувања на Владата на СДСМ, младите коментираат дека наместо големите ветувања кои ги добија од […]

Вести

До крајот на годината 4.000 луѓе ќе останат без работа, 5 фабрики под клуч

  До крајот на оваа година 4000 македонски граѓани ќе останат без работа и егзистенција.Вкупно 5 фабрики, две домашни и три странски инвестиции ставаат клуч на вратата и ќе ги […]

Вести

Намалената невработеност реална, бенефит и за граѓаните и за државата

ВМРО-ДПМНЕ денеска оцени дека постигнатото најниско ниво на невработеност од 22,9 проценти е реално  и оти од него бенефит имаат и граѓаните и државата.Христијан Мицковски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, […]

Вести

Најнизок процент на невработеност во Кавадарци

Во Кавадарци има најнизок процент на невработеност во државата, десет отсто, рече денеска на прес конференција раководителот на кавадаречкиот Центар за вработување Благојчо Борисов, нагласувајќи дека целта е европски просек […]