Ознака: невреме

Вести

УХМР ПОВТОРНО ПРЕДУПРЕДУВА- попладне останете дома, невреме доаѓа во Македонија!

Управата за хидрометеоролошки работи предупредува дека попладне, како и во вечерните и ноќните часови ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, локално во форма на невреме со […]

Вести

Небото над Скопје се стемни- УХМР најавува невреме во главниот град, без чадор не излегувајте од дома

По екстремно топлиот ден и ведрото небо, над Скопје небото се стемни. Во овој момент во главниот град дува засилен ветер, а како што предвиде и УХМР попладнево се очекува […]

Вести

СТРУМИЦА ПОД ВОДА- по невремето интервенираат екипи на јавните претпријатија

Попладнево силно невреме ги поплави улиците низ Струмица. На терен излегоа екипи од ЈПКД „Комуналец“ кои веднаш интервенираа на најкритичните места со цел побрзо нормализирање на состојбата. Во санирањето на […]

Вести

УХМР ГО ВКЛУЧИ АЛАРМОТ: Попладне и вечерва не излегувајте од дома, невремето доаѓа во Македонија!

УХМР за попладнево и за вечерните и ноќни часови најавува развој на нестабилна облачност со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме […]

Вести

Викендов невреме во Македонија- од понеделник вистински температурен шок, доколку не мора не излегувајте од дома!

Времето претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Од пладневните часови претежно во посеверните делови ќе има развој на нестабилна облачност со локален пороен дожд, грмежи и засилен […]

Вести

НЕВРЕМЕТО ДОАЃА КОН МАКЕДОНИЈА : Србија и БиХ го вклучија алармот за можни поплави, еве кога доаѓа дождот кој ќе врне без престан кај нас

Попладнево локално ќе има услови за развој на нестабилност проследена со пороен дожд, грмежи и засилување на ветерот. Максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 22 до 30 […]

Балкан

Белград под вода, а автомобили пловат по улиците: УХМР по невремето во соседството со предупредување особено за попладнево и утре!

Големо невреме вчеравечер го погоди Белград предизвикувајќи поплави во некои делови од градот. Сцените кои вчера можеа да се видат на социјалните мрежи укажуваат на големи материјални штети. Еден дел […]

Балкан

Големо невреме ги зафати познатите грчки летувалишта, на Халкидики гледка како од апокалипса

Големо невреме со силни врнежи од дожд, ветер и грмежи ги зафати неколку грчки региони. Во невремето настрадало најмалку едно лице. Силните врнежи, воглавно проследени со град и силни ветрови […]

Вести

Силниот ветер уништи дел од фасадата на АД „Мепсо“

Генералната директорка на АД „Мепсо“, Ева Шуклева информираше дека синоќешниот ветер уништил дел од фасадата на АД „Мепсо“, односно фасадата што се наоѓа во внатрешниот дел на зградата и служи […]