Ознака: независна држава

Вести

За независност гласаа 90 отсто од Каталонците

Владата на Каталонија објави ноќеска дека 90 отсто од гласовите на вчерашниот референдум за независност се – за независност.  Портпаролот на Влдата, Жорди Турул изјави дека во референдумот учествувале 2,26 […]

Вести

Каталонците се изборија за правото на независна држава

Претседателот на регионалната влада на Каталонија, Карлес Пуџдемон изјави дека со спроведениот референдум за независност, Каталонците „се избориле за правото на независна држава“.– Граѓани на Каталонија, ние се изборивме за […]