Ознака: немири

Балкан

Мигранти на Лезбос: пожари, судир со полицијата, жртви (ВИДЕО)

Вчера за време на протестот во кампот на грчкиот остров Лезбос мигрантите предизвикале два пожара и се судриле со полицијата. Според се уште непотврдени информации во кампот Морија загинале две лица. Мигрантите […]

Вести Свет

Со вонредна состојба Франција ќе ги спречува нередите

За да спречи повторувањето на едни од најголемите нереди во последните повеќе од 10 години Франција размислува да воведе вонредна состојба, изјави денес портпаролот на француската Влада, Бенџамин Гриво. – […]

Балкан

ВБА заплени нелегално оружје наменето за Албанците во Македонија

Воено безбедносната  агенција на Србија запленила голема количина  оружје на југот на Србија, кое илегално требало  да се транспортира во Македонија, а се претпоставува дека  било наменето за партиската инфраструктура […]

Вести

ФОТО: Инцидентот почна кога обезбедувањето на Заев впери оружје во народот

Светските агенции во четвртокот посветија значително внимание на настаните во македонското Собрание, кога граѓаните револтирано реагираа на неделовничкото поставување на Талат Џафери за спикер на парламентот, а медиумите пренесуваат и […]

Вести

Повредени граѓани во немирите во Собранието- пренесени во Градската болница

Според нашите информации, повредените се пренесени во Градската болница.Неколку лица се полесно повредени во немирите во Собранието, кои следуваа по вонделовничкото прогласување на Талат Џафери за претседател на Собранието од […]

Вести

Тие заработуват од хаосот и судирите!

Од најновото издание на ценетиот весник „Економист“: „Долготрајната хегемонија на левицата во Јужна Америка е завршена. Актуелниот рикверц кон десниот центар ќе се засили во 2017 година на неколку начини.Левичарските […]

Вести

Амбасадата на САД со соопштение до своите граѓани: Можни се немири на 11 декември

Американската амбасада преку соопштение на своите граѓани во Македонија дека на денот на предвремените парламентарни избори, можни се немири, протести и собири.Од амбасадата велат дека ова се стандардни пораки што […]

Вести

Исповед на Турчинот кој легна пред тенкот: Им кажав да одат назад или…

40-годишниот Турчин Метин Доган, чија фотографија пред тенкот станала симбол на отпорот на поддржувачите на Ердоган против обидот за пуч, за британските медиуми опишал како моментот кога ја гледал смртта […]