Ознака: Никола Груевски

Издвојуваме

На Груевски му се закануваат уште 20 години затвор по другите обвиненија

Според она што го дознаваме на Груевски му се закануваат уште 20 години затвор по другите обвиненија, не сметајќи ја веќе изречената пресуда од две години оваа недела. Пред него се […]

Избор на уредникот

Таљат Џафери го понижува Груевски наместо да му е благодарен за АМНЕСТИЈАТА НА ВОЕНИ ЗЛОСТОРНИЦИ

Ете што е животот. Сега Таљат Џафери се потсмева со Груевски. Имено во интервју за српска ТВ, внимавајте за српска ТВ тој изнесе според негово мислење оценки за психолошката состојба […]

Вести

Груевски застана во одбрана на демократијата: Немој на сила, не е добро на сила

Собранието на Република Македонија, по третото читање го донесе Законот за употреба на јзиците со 64 гласа „за“, без против и воздржани. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ги искористија сите законски можности […]

Вести

Груевски: Имаме селективна правда преку политички монтирани процеси

На судењето за „Траекторија“ имаше еден фрапантен момент каде што самата обвинителка кажа дека разговорите има можност да бидат манипулирани и контаминирани, осносно дека може во нив да се уфрлат […]

Вести

Граѓаните и денеска на протест, Груевски со нив

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и вечерва, како и претходните денови, присуствуваше на протестот пред Министерството за правда, кој се оддржува против приведувањата пратеници и други лица за учество во […]

Вести

Груевски и денеска на протест заедно со граѓаните

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и вечерва присуствуваше на протестот пред Министерството за правда, кој се оддржува против приведувањата пратеници и други лица за учество во настаните во Собранието од […]

Вести

Груевски: Не планирам да се мешам во одлуките на делегатите, ниту да им сугерирам кого да поддржат

Во врска со појавените шпекулации дека како долгогодишен Претседател на партијата ќе поддржам или фаворизирам или како што велат „ќе застанам зад“ еден или друг од можните кандидати за претседатели […]

Вести

Груевски побара да биде избран нов претседател и раководство кое ќе ја врати ВМРО- ДПМНЕ на власт

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ донесе Одлука со која што 22 и 23 декември 2017 година ги утврди како датум на одржување на вонредниот 16-ти Конгрес. Вонредниот 16-ти Конгрес на ВМРО-ДПМНЕ […]

Вести

Милошоски: Оставката на Груевски ќе се прифати бидејќи ја најави како неотповиклива

 Оставката на Груевски ќе се прифати бидејќи ја најави како неотповиклива.„Денес ќе биде прифатена оставката на Никола Груевски, бидејќи претседателот ја најави како неотповиклива. Денес ќе се утврди дневниот ред […]

Вести

ВМРО- ДПМНЕ вечерва решава за оставката на Груевски

Централниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ одлучува зад затворени врати за оставката на досегашниот лидер на партијата, Никола Груевски. На седницата денеска треба да се потврди одлуката за вонреден конгрес на партијата што ќе […]

Вести

Груевски за „Траекторија“: Обвинети сме за нешто што претходно го правела, а и сега го прави Владата на СДСМ

Судењето за предметот „Траекторија” на СЈО во кој обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот вицепремиер Владимир Пешевски, поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески и поранешниот директор на […]

Вести

Груевски: Партијата која до пред 6 месеци не го вадеше зборот режим од уста сега прави вистински режим

Тоа што се случи вчера е тежок преседан, тоа е ужас, тоа е режим. Тоа е нешто што го нема во демократски држави, тоа е уривање на демократијата, изјави лидерот […]