Ознака: Никола Груевски

Македонија

Oд Македонија заминав во Албанија, власта нека ги открие деталите

– Од Македонија заминав за Албанија, каде се пријавив во унгарската Амбасада во Тирана каде побарав политички азил, а отаму дојдов во Унгарија. Заради безбедносни причини, тие одлучија да бидам […]

Вести Македонија

Груевски за прв пат на македонски медиум

По бегството во Будимпешта, Унгарија поранешниот премиер Никола Груевски за прв пат ќе се појави на македонски медиум. ТВ “Сител“ ја има екслузивната можност за разговор со Никола Груевски од […]

Македонија

Груевски ќе ја загуби пратеничката плата, изгласа Собранието

Со 52 гласа „за“ и два „воздржани“ денес Собранието на Република Македонија ги усвои дополнувањата на Законот за пратеници, со кои на поранешниот премиер Никола Груевски ќе му се укине […]

Македонија

Го фатив жив! Пребеганиот екс-македонски премиер забележан во Будимпешта

Дилемата вистина или фотомонтажа е разрешена. Фотографијата од вчерашната прошетка на поранешниот македонски премиер Никола Груевски низ улиците на Будимпешта која се рашири со брзина на светлината по социјалните мрежи […]

Свет

Стејт Департментот повтори дека на Груевски треба да му се суди во Македонија

Унгарскиот весник „Непсзава“ повторно побарал мислење од „Стејт Департментот“ за случајот со поранешниот премиер, Никола Груевски по добивањето на политички азил од страна на унгарските власти, пренесе „Унгарија денес“. Стејт […]

Вести Свет

Трочани: Откако доби азил Груевски не може да биде испорачан во земја во која e цел на прогон

Унгарската служба за имиграција и бегалци вчера му одобри политички азил на Груевски, по кого Македонија распиша меѓународна потерница заради издржување на двегодишната затворска казна. Македонското Министерство за правда, пак, […]

Балкан Вести

Вучиќ: да го застанавме, тоа би било киднапирање на Груевски од наша страна

Српскиот претседател Александар Вучиќ синоќа во емисијата “Кирилица“ на ТВ “Хепи“ потврди дека поранешниот македонски премиер Никола Груевски влегол во Унгарија од Србија на граничниот премин Хоргош. Тој, исто така, […]

Македонија

Бугарски „Фокус“: Груевски ја напуштил Унгарија

Според сè уште непотврдена информација, поранешниот македонски премиер Никола Груевски веќе ја напуштил Унгарија, објави бугарската агенција „Фокус“ повикувајќи се на изјава од висок претставник на ВМРО-ДПМНЕ. Истиот извор рекол […]

Издвојуваме Мислења

Ако не апсиш, ќе те апсат!

Твитер заедницата како најслободен медиум во Македонија има стално најпрецизен статус за случувањата во Македонија. Погледнете како прецизно е објаснето. Целиот круг од македонското осамостојување во независна држава до денес. […]

Вести Свет

ЕУ не сака да се меша во “Случајот Груевски”, изјави Коцијанчич

На прашање на “Пресинг“ ТВ дали доколку Унгарија како земја членка на ЕУ одобри азил ЕУ тоа ќе го почитува портпаролот на Европската комисија, Маја Коцијанчич одговара дека Европската унија […]

Македонија

МВР потврди – Груевски е во Унгарија, побарал азил

Поранешниот премиер Никола Груевски е во Унгарија, каде што побарал азил, потврди Министерството за внатрешни работи. “По направените соодветни проверки, Министерството за внатрешни работи утврди дека лицето Никола Груевски, кое […]

Македонија Политички партии

Видео: МВР постапува веднаш за Никола Груевски

МВР денес доби наредба за приведување на Никола Груевски. Тие експресно постапија по неа. Во Прилог е видео снимено во моментот на претрес на неговиот дом. Телевизија 21 беше на […]