Ознака: Никола Димитров

Македонија

Димитров: Ако не добиеме датум во октомври ќе се стави точка на ЕУ перспективата

Ако не добиеме датум до октомври, тоа ќе биде точка на нашата ЕУ перспектива, изјави денеска министерот за надворешни работи Никола Димитров на заедничката прес конференција со министерот за надворешни […]

Македонија

Многу е тешко земја членка на ЕУ да каже “не“ за македонската приказна, смета Димитров

Врз основа на реформските процеси и врз основа на решавањето на билетаралните спорови оваа година имаме многу силен случај. Многу е тешко некоја земја членка на ЕУ да каже “не“ […]

Македонија

Димитров се откажа од претците: Се договоривме дека нема да им се мешаме

Текстот на Би-Би-Си за постоењето на македонско малцинство во Грција е грчка „внатрешна работа и предмет на грчка дебата”, рече Никола Димитров кој гостувше на грчката телевизија СКАИ. -Живеев и […]

Uncategorized Македонија

Собранието со 59 гласа „против” и 20 гласа „за” не ја прифати интерпелацијата за Димитров

Опозицијата го обвини министерот за надворешни работи, Никола Димитров дека ја извршува функцијата несовесно, нестручно и спротивно на македонските интереси, и дека со потпишаните договори со Бугарија и Грција се […]

Избор на уредникот Фото

Еве Димитров што испратил. Државјанството не означува етничка припадност. Јако сме го зачувале ИДЕНТИТЕТОТ ЕПТЕН!

Еве Димитров што испратил. Државјанството не означува етничка припадност. Во писмото кое денес Димитров му го испрати на Ципрас потврдено е уништувањето на се што е Македонско! Писмото е испратено непосредно […]

Коментари

Зошто државата не го апси за шпиунажата на Димитров, која што се потврди со документите на Викиликс?

Според кривичниот законик, член 316 и 317, односно за делата „Шпионажа“ и „Оддавање на државна тајна“, минималната затворска казна се движи од пет до максимална казна затвор. За ова дело […]

Контроверзни фајлови

Викиликс: Никола Димитров бил “Заштитен извор” на амбасадата на САД

Организацијата Викиликс тврди дека актуелниот шеф на македонската дипломатија Никола Димитров во два наврати бил заштитен извор на амбасадата на САД. Според организацијата која со години објавува тајни строго доверливи […]

Македонија

Зборовите „нација со комплекс“ се извадени од контекст, вели Димитров

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, вели дека зборовите Македонците се нација со комплекс во негово обраќање од говорницата во Собранието на Р.Македонија биле извадени од контекст. Тоа тој го […]

Македонија

„Оф, логика, о знаење на историјата, о големо „умување“ на г-от Димитров и нему сличните!

Професорката Наташа Котлар од Институтот за национална историја испровоцирана од изјавата на министерот за надворешни работи, кој рече дела македонската нација е искомплексирана, му одговори на министерот дека има научна ризница, […]

Избор на уредникот

Никола Димитров – Подобро згоден, отколку паметен, се тешев вчера пред колегите

Проследете што Никола Димитров напиша сам за себе – Подобро згоден, отколку паметен, се тешев вчера пред колегите… Малку е забегана работава во нашава држава на сите полиња. Но, што […]

Македонија

Дармановиќ во дводневна посета на Македонија

Денес и утре во работна посета на Република Македонија ќе престојува министерот за надворешни работи на Црна Гора, Срѓан Дармановиќ. Предвидено е шефот на македонската дипломатија Никола Димитров со црногорскиот колега да […]