Ознака: Никола Попоски

Интервјуа

Попоски: Главна стратегиска определба на Македонија е интеграцијата во ЕУ

Интеграцијата во ЕУ е нашата главна стратегиска определба, вели во интервју за „Агенција Анадолија“ вицепремиерот и министер за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски.– За нас, европската интеграција е […]

Вести

Никола Тодоров и Никола Попоски станаа вицепремиери

Министерот за здравство, Никола Тодоров и министерот за надворешни работи, Никола Попоски добија уште една функција.Според објавеното на веб страната на македонската Влада, тие се именувани за заменици на премиерот […]

Вести

Попоски: Кризата има цена на чинење, фокусот да остане на итните реформи

Политичката криза има цена на чинење, но доколку го одржиме фокусот на спроведување на идните реформски приоритети без оглед на напредокот на политичкиот дијалог ќе докажеме дека Македонија има капацитет […]

Вести

Попоски: Сите изгубивме што нема избори

Политичката криза без сомнение го усложнува патот на Македонија кон ЕУ, но многу помалку се говори за неправедното одложување на преговорите за членството во Унијата, истакнува шефот на дипломатијата Никола […]

Вести

Попоски одликуван со Национален орден на Италија за придонес во пријателските односи

Во рамки на одбележувањето на Националниот ден на Италија, министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Попоски беше одлекуван со Орден на sвезда на Италија – Гранд Офицер (Order […]