Ознака: Никос Коѕиас

Вести

Коѕиас: Грција ја поддржува унитарноста на Македонија

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас синоќа упати предупредување против оние кои „размислуваат и сонуваат за дестабилизација на Балканот“ и менување на границите.– Грција – и ова, исто така, […]

Вести

Попоски му возврати на Коѕијас: Кумот е ист, а народот решава како се вика земјата

Непринципиелен е ставот на грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас, кој во две последователни интервјуа за грчки медиуми рече дека кумот го згрешил името на Македонија, возвраќа шефот на […]

Вести

Попоски-Коѕиас: Прво соработка и доверба, а потоа решавање на името

Решавањето на билатералниот спор за името меѓу Македонија и Грција не било тема на денешната средба на министрите за надворешни работи на двете земји, Никола Попоски и Никос Коѕиас, туку […]

Вести

Никос Коѕиас во работна посета на Македонија

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас денеска ќе престојува во работна посета на Македонија, на покана на шефот на македонската дипломатија Никола Попоски.Коѕиас ќе има билатерална средба со Попоски […]

Вести

Попоски: Посетата на Коѕиас можност за подобрување на комуникацијата

Зголемување на довербата, како и подобра политичка комуникација меѓу двете држави, очекува шефот на македонската дипломатија Никола Попоски во пресрет на утрешната посета на грчкиот министер за надворешни работи Никос […]

Вести

Никос Коѕиас во четврток ќе оствари посета на Скопје

Европската перспектива на Македонија ќе биде главна тема во разговорите на грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас кој во четврток ќе ја посети нашата земја.Шефот на грчката дипломатија во […]

Вести

Никос Коѕиас денеска ќе оствари средба со Никола Попоски во Варшава

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас денеска во Варшава, на маргините на самитот на НАТО, ќе се сретне со шефот на македонската дипломатија Никола Попоски, јавија грчките медиуми.Други детали […]