Ознака: Нова демократија

Балкан Вести

Не ја спасивте Македонија туку им дадовте македонска националност и јазик на соседите

Ова му го порача лидерот на грчката опозициска партија “Нова демократија“ Кирјакос Мицотакис на грчкиот премиер, Алексис Ципрас кој во петокот од Солун рече дека „левицата не ја продава Македонија, туку со […]

Балкан Вести

“Нова демократија“ нема да гласа за Преспанскиот договор, повтори Мицотакис

Зборувајќи на промоцијата на новата книга на потпретседателот на “Нова демократија“, Костис Хаѕидакис, Мицотакис повтори дека најголемата грчка опозициска партија, чиј лидер е тој, останува на позицијата дека нема да гласа […]

Балкан Вести

Грчка “Нова демократија“ нема да го прифати Преспанскиот договор

Андонис Самарас, поранешен грчки премиер, сега пратеник на опозициската “Нова демократија“, истакна дека со Преспанскиот договор, Грција за првпат го признава идентитетот на македонскиот народ. Самарас додаде дека неговата партија […]

Балкан Вести

Брзи избори во Грција бара Мицотакис

Лидерот на “Нова демократија“, Кирјакос Мицотакис во разговор со членови на партијата, при посетата на грчкиот остров Самос ги повтори цврстите ставови на својата партија дека со Договорот од Преспа […]

Балкан Вести

Критериумите за преговори не се исполнети

Марија Спираки, пратеничка на “Нова Демократија“ во Грција, изјави дека ПЈРМ, не ги исполнува копенхашките критериуми и не е подготвена да ги започне преговорите за пристап во Европската Унија. Спираки […]