Ознака: нови случаи

Вести

Во кинески град тестираат милиони жители по седум нови случаи на заразени со Ковид-19

Властите во пристанишниот град Даљен, во североисточна Кина, тестираат милиони жители откако во изминатите 24 часа беа пријавени седум нови случаи на заразени со коронавирус. Во новото жариште на епидемијата […]

Вести

Алармантно: Во Македонија нови два случаи на заболени од КОРОНА

Денеска беа тестирани вкупо 12 лица за коронавирус. Бројката на заболени од коронавирус во земјава СЕГА се искачи на девет лица. Двајца жители од Дебар се нови позитивни пациенти за коронавиус, […]

Живот

Уште шест нови случаи со морбили

Само вчера се регистрирани шест нови пациенти со морбили (мали сипаници). На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби се хоспитализирани 20 пациенти, меѓу нив и едномесечно бебе со Даунов […]

Живот

Уште три нови пациенти со морбили сместени на Ифективна

Од Министерството за здравство соопштија дека на Универзитетската клиника за инфективни болести и фебрилни состојби, се хоспитализирани тројца пациенти со јасна клиничка слика на морбили. Се работи за двајца возрасни […]

Живот

Хоспитализирани уште две бебиња со симптоми на морбили

Министерството за здравство информира дека денес до 10:00 часот на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје се хоспитализирани уште две бебиња суспектни на морбили. Едното е од селото […]