Ознака: новозаболени

Свет

Индија собори нов рекорд: Потврден ковид-19 кај повеќе од 95.000 луѓе за 24 часа и однесе 1.172 животи

Индија забележа уште едно рекордно зголемување од коронавирусот, бидејќи во последните 24 часа беа потврдени уште 95.735 случаи на инфекција. Според податоците на индиското Министерство за здравство, вкупниот број на […]

Свет

Короната дивее во Аргентина: Оборен нов неславен рекорд!

Уште 12.259 случаи на инфекција со коронавирус се потврдени во Аргентина, што претставува најголемо дневно зголемување на бројот на пациенти од почетокот на пандемијата. Вкупно 512.293 лица се заразени во […]

Вести

Во последните 24 часа се направени 793 тестирања, регистрирани се 72 нови случаи на ковид-19, а починати се 3 лица

Во последните 24 часа се направени 793 тестирања, а регистрирани се 72 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 24 -Куманово 6 -Дебар 4 -Штип 3 -Прилеп 1 -Тетово 2 -Струга […]

Балкан

Рекорден број на нови случаи на коронавирус во Словенија од почетокот на пандемијата

Во изминатите 24 часа во Словенија се регистрирани 79 нови случаи на коронавирус од 2.560 тестирани лица, што е апсолутен дневен рекорд од 4 март, кога во таа земја се […]

Свет

Загрижувачка епидемиолошка состојба во Франција: Уште 6.544 новозаболени, 39 лица починати

Бројот на лица заразени со коронавирусот во Франција е зголемен за 6.544 во последните 24 часа, на 335.524, додека други 39 пациенти починале како резултат на Ковид-19, вкупно 30.764 од […]

Вести

Во последните 24 часа се направени 1486 тестирања, а регистрирани се 109 нови случаи на ковид-19

Во последните 24 часа се направени 1486 тестирања, а регистрирани се 109 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 40 -Куманово 10 -Штип 3 -Прилеп 12 -Тетово 6 -Струга 4 -Битола […]

Свет

Украина пријави рекорден број на новозаболени: Забрането влегување на странци во земјата

Украина пријави рекорден број на новозаболени од корнавирусот за еден ден – 2.723, соопштија властите.  Претходниот ден беа пријавени 2.495 случаи на коронавирус, објави Ројтерс.  Украина забрани влез на странски […]