Ознака: ново име

Вести

За една недела започнува менувањето на таблите со новото име на Македонија

За една до две недели ќе започне менувањето на официјалните државни табли со новото уставно име на Македонија, објави Владата по синоќешната 117-та седница. Со одлуките поврзани со имплементацијата на […]

Вести

Грчки медиуми: Новото име нема да го содржи зборот Македонија

На преговарачите за името на Република Македонија, Адамантиос Василакис од грчка страна и Васко Наумовски од македонска, наскоро ќе им биде преставен нов предлог. Метју Нимиц наместо на 20 или […]

Балкан

Димитров: Новото име на Македонија да биде југозападна Бугарија

Ако треба да зборуваме отворено, вистинското име на Македонија треба да биде југозападна Бугарија. Ова го изјави директорот на Националниот историски музеј (НМИ) проф. Божидар Димитров во врска со евентуалната […]