Ознака: нов претседател

Македонија

Пендаровски нов претседател, ДИК ги објави резултатите

Стево Пендаровски ќе биде новиот претседател на Република Македонија. Тој на вчерашниот втор круг од претседателските избори освои 436.212 гласа или 51,66 отсто од гласовите на граѓаните кои излегоа на […]

Македонија

Иако дотогаш ќе биде избран нов претседател, папата Франциско ќе го пречека Иванов 

Иако на 5 мај завршува вториот круг на претседателски избори и државата би требало да има избрано нов претседател, папата Франциско во Скопје на 7 мај ќе го пречека актуелниот […]

Македонија

Нов претседател на ЗНМ, Младен Чадиковски

Веќе е решено, со 86 гласови ЗА и 77 ПРОТИВ на местото на поранешниот претседател на ЗНМ, Насер Селмани дојде Младен Чадиковски кој за функцијата се бореше со единствениот противкандидат, Стојанче Наумов. […]