Ознака: норвешка

Вести

Во Норвешка дозволени максимум 10 гости за Божиќ и новогодишната ноќ

Норвежаните можат да поканат до десет гости во своите домови за Божиќ и Нова година, соопшти денеска премиерката на Норвешка Ерна Солберг. – Не сакаме Новата година да ја почнеме […]

Вести

Норвешка: границите ќе бидат затворени цело лето

Норвешка: границите ќе бидат затворени цело лето!! Норвешка ќе ги задржи рестрикциите врзани за патувањата до доцна летово, изјави вчера премиерката Ерна Солберг. Норвешките рестрикции за патувања вклучуваат службени препораки […]

Занимливости

Не користат завеси, се работи 7 часа, во јули сите на одмор – Најчудните факти за Норвешка

Вероника е жена од Латвија која веќе 7 години живее во Норвешка. Според неа, во овој период се промениле многу аспекти од нејзиниот живот – од облеката, па сè до […]

Свет

При пад на хеликоптер во Норвешка најмалку четворица загинати

Најмалку четири лица загинаа, едно е исчезнато, а уште едно е повредено откако во северна Норвешка се урна патнички хеликоптер, јавија спасувачките служби. На летот на хеликопетерот од моделот Airbus […]

Издвојуваме

Норвежаните разочарани: На Арктикот нема нафта

Норвешката нафтена група “Статоил” соопштила денес дека “се разочарувачки” резултатите од истражувачкото бушење во областа Корпфјел на Арктикот, за која експертите мислат дека можеби ќе биде најголемото наоѓалиште на нафта […]

Занимливости

БАШ ФИНИ СОСЕДИ: Норвешка планира на Финска да и подари планински врв!

Норвешка планира идната година на Финска, по повод 100 години од нејзината независност, да и подари планински врв!Портпаролката на норвешката влада, Ан Нордск, изјавила дека владата разгледува предлог, да врвот […]