Ознака: нуклеарно оружје

Вести Свет

Алијансата не ја разгледува можноста да распоредува ново нуклеарно оружје во Европа

  Иако сметаат дека Русија го прекршува Договорот за контрола на оружјето, генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денес изјави дека не се очекува земјите од Алијансата да распоредат ново […]

Вести

Путин: Нуклеарните сили ќе бидат опремени со нови оружја

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека Русија ќе продолжи да го развива одбранбениот потенцијал на земјата и најави дека стратешките нуклеарни сили ќе бидат опремени со ново оружје.– Сите […]

Вести

Хирошима се сеќава: 71-годишнина од атомската бомба

Денеска се набележува 71-годишнината откако јапонскиот град Хирошима беше целосно уништен по нападот од САД со нуклеарно оружје.На 6 август 1945 година, американскиот бомбардер Енола Геј ја пушти смртоносната бомба, […]