Ознака: оброк

Здравје

НАЈДОБРИОТ ДОРУЧЕК ЗА ДИЈАБЕТИЧАРИ: Вака спремениот оброк го држи шеќерот под контрола!

„Дијабетисот е присутен во моето семејство, и поради ризикот, морав да ја прилагодам исхраната“, вели Ела Давар, регистриран нутриционист и диететичар. Затоа таа создаде план за исхрана кој може да […]

Живот

Дали е здраво да пиете вода за време на оброк?

Честопати има полемики околу тоа дали треба да пиеме вода додека јадеме или дали тоа е строго забрането. Некои експерти објаснуваат како водата ја разредува киселината во нашиот стомак која […]

Кулинарство

3 едноставни, вкусни и здрави сосови кои ќе го надополнат секој оброк

Есента е време да се повлечеме во домовите. Додека поголемиот дел од летото го поминавме надвор, есента ја дочекуваме меѓу најблиските. Дружењето во куќи и станови не може да помине […]

Нега и убавина

Доколку јадете доцна навечер, подгответе си вечера со помош на која што ќе ослабнете – нема да сте гладни, а многу ќе ви помогне

Оброкот подгответе го како класична кајгана, исечкајте свеж власец, изматете ги јајцата, па ипржете ги во загреана тава. Многу од нутриционистите советуваат дека никогаш не треба да си легнувате со […]

Кулинарство

ТЕСТЕНИНИ ВО ШОЛЈА: Брз и лесен ручек кој ќе стане ваш омилен оброк

Количината на состојки зависи од големината на садот кој го користите но и од личниот вкус, така да можете слободно да ги додавате сите работи кои ги сакате. Играјте си […]