Ознака: овес

Кулинарство

Десерт за слабеење: Шест рецепти за колачиња со овес

Овесот има висока содржина на липиди, есенцијални масни киселини, и поволен аминокиселински состав на протеините. Стандардни производи на млинското преработување на овесот се овесните снегулки и овесното брашно, кои може […]

Живот

Откријте ја житарката што им го одзема тронот на киноата и овесот како извор на протеини

Оваа житарка е богата со протеини и растителни влакна, овозможувајќи здраво срце затоа што содржи многу малку маснотии, па затоа треба да стане вашиот нов сојузник во исхраната. Житарките отсекогаш […]